Roczny koszt mocy umownej różni się między operatorami OSD o 100% (od 156 do 418 zł/kW). Jak zamówić moc na 2027 rok?
Analiza taryf pięciu największych operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) w Polsce na 2026 rok wykazuje blisko dwukrotną rozpiętość w kosztach utrzymania mocy umownej: od 156,36 zł/kW/rok netto w Stoen Operator (B21/B23) do 418,08 zł/kW/rok netto w Energa-Operator (C21/C22a). Oznacza to, że ten sam magazyn energii ścinający szczyt o 100 kW wygeneruje w północnej Polsce 2,6-krotnie wyższą oszczędność ze składnika stałego niż w Warszawie.
- Pułapka korekty w trakcie roku (+10%): zgodnie z § 54 ust. 2 rozporządzenia taryfowego z 3 września 2026 r., zmniejszenie mocy umownej w trakcie roku rozliczeniowego podnosi stawkę stałą o 10% na cały okres objęty redukcją.
- Skokowa premia na progu 40 kW (C2x → C1x): w mniejszych obiektach zejście ze szczytem z 45–55 kW do ≤40 kW obniża stawkę miesięczną z 17,52–34,84 zł/kW do zaledwie 5,73–7,72 zł/kW/m-c.
1. Różnice między operatorami OSD: niskie napięcie (C2x) kontra średnie napięcie (B23)
W zatwierdzonych przez Prezesa URE taryfach dystrybucyjnych na 2026 rok (przy zniesionej do poziomu 0,00 zł/kW opłacie przejściowej) składnik stały stawki sieciowej różni się diametralnie zarówno pomiędzy regionami kraju, jak i poziomami napięcia. W Energa-Operator, PGE Dystrybucja oraz Stoen Operator najwyższe obciążenie jednostkowe za każdy zamówiony kilowat ponoszą firmy zasilane z sieci niskiego napięcia powyżej 40 kW (grupy C21 i C22a) — w Energa-Operator stawka w C21 (34,84 zł/kW/m-c) jest o +36,4% wyższa niż na średnim napięciu w grupie B23 (25,55 zł/kW/m-c).
Odwrotna relacja występuje w Enea Operator oraz Tauron Dystrybucja, gdzie wyższy składnik stały obowiązuje na średnim napięciu w grupie B23 (w Enea Operator to 26,12 zł/kW/m-c wobec 24,84 zł/kW/m-c w C21).
| Operator OSD (Taryfy 2026) | Niskie napięcie C21/C22a (>40 kW) [zł/kW/rok netto] | Średnie napięcie B23 (>40 kW) [zł/kW/rok netto] | Roczny zysk z redukcji mocy o 100 kW (bez kar i opłaty mocowej) |
|---|---|---|---|
| Energa-Operator S.A. | 418,08 zł/rok (34,84 zł/m-c) | 306,60 zł/rok (25,55 zł/m-c) | +30 660 – 41 808 zł / rok netto |
| Enea Operator Sp. z o.o. | 298,08 zł/rok (24,84 zł/m-c) | 313,39 zł/rok (26,12 zł/m-c) | +29 808 – 31 339 zł / rok netto |
| PGE Dystrybucja S.A. | 312,36 zł/rok (26,03 zł/m-c) | 244,68 zł/rok (20,39 zł/m-c) | +24 468 – 31 236 zł / rok netto |
| Tauron Dystrybucja S.A. | 210,24 zł/rok (17,52 zł/m-c) | 225,36 zł/rok (18,78 zł/m-c) | +21 024 – 22 536 zł / rok netto |
| Stoen Operator Sp. z o.o. | 219,96 zł/rok (18,33 zł/m-c) | 156,36 zł/rok (13,03 zł/m-c) | +15 636 – 21 996 zł / rok netto |
2. Skokowa premia na progu 40 kW: przejście z grupy C2x do C1x
Szczególnie ciekawy przypadek optymalizacyjny dotyczy mniejszych zakładów produkcyjnych, piekarni, warsztatów i obiektów handlowych, których moc umowna wynosi dziś 45–55 kW (grupa C21 lub C22a), a przekroczenie progu 40 kW wynika wyłącznie z krótkotrwałego nakładania się pracy urządzeń przez 15–30 minut dziennie. W grupach taryfowych do 40 kW (C11, C12a, C12b) składnik stały w 2026 roku jest kilkukrotnie niższy i wynosi: 5,73 zł/kW/m-c w Tauron Dystrybucja, 6,54 zł/kW/m-c w PGE Dystrybucja, 7,41 zł/kW/m-c w Enea Operator oraz 7,72 zł/kW/m-c w Stoen Operator. Trwałe ścięcie szczytu poniżej 40 kW za pomocą niewielkiego magazynu energii pozwala zmienić grupę taryfową z C2x na C1x, obniżając koszt każdego zamówionego kilowata o 10,61 do 19,49 zł miesięcznie.
3. Pułapka § 54 ust. 2: dlaczego nie warto zmniejszać mocy umownej w środku roku?
Planując obniżenie mocy umownej po wdrożeniu układu Peak Shaving, dyrektor techniczny i CFO muszą uwzględnić zapis § 54 ust. 2 rozporządzenia Ministra Energii z dnia 3 września 2026 r. (Dz.U. 2026 poz. 1182). Przepis ten stanowi, że jeżeli odbiorca za zgodą operatora zmniejsza moc umowną w trakcie roku obowiązywania umowy, składnik stały stawki sieciowej ulega podwyższeniu o 10% dla całego okresu objętego zmniejszeniem. Z tego powodu audyt profilu 15-minutowego oraz dobór magazynu energii najlepiej przeprowadzić przed upływem rocznego terminu zamawiania mocy umownej na kolejny rok kalendarzowy, pozostawiając zawsze 10–15% bezpiecznego bufora mocy nad oczekiwanym szczytem.
Policz koszt mocy umownej i kar dla swojego operatora OSD w Kalkulatorze 2026 →